Сградите имат директно и косвено въздействие върху околната среда. По време на изграждането си, обновяването, преобразуването или разрушаването, те използват енергия, вода, ценни ресурси и суровини, генерират се огромни количества отпадъци и се отделят потенциално вредни атмосферни емисии като въглеродвн диоксид – CO2 и т.н.
Тези факти предизвикат създаването на редица стандарти за зелено екологично строителство, сертификати и рейтингови системи, насочени към смекчаване на въздействието на сградите върху природната среда чрез устойчиво проектиране.
Напредъкът към устойчиво развитие се увеличава с пускането през 1990 г. на метод за оценка на качествено екологично строителство и поддържане на чиста околна среда – BREEAM (BREEAM), първата система за оценка на зелени сгради в света. През 2000 г. Съветът за зелено екологично строителство на САЩ (USGBC) последва примера и разработва критерии, насочени също към подобряване на екологичните показатели на сградите чрез своята система за класификация в енергийния и екологичния дизайн (LEED) за ново строителство. Други също отговорят на нарастващия интерес и търсене на устойчив дизайн, включително инициативата за зелено строителство (GBI), създадена с цел да подпомогне Националната асоциация на строителите на жилища (NAHB) при популяризирането на своите насоки за зелено строителство и жилищни структури.
Сертифицирането е потвърждение, че сградата отговаря на определени критерии на стандарт. ISO определя сертифицирането като: “всяка дейност, свързана с определянето пряко или косвено, че са изпълнени съответните изисквания”.
Зелените сертификати имат за цел да очертаят и потвърдят, че даден проект отговаря на определен стандарт и предлага полза за околната среда.
Причините за стремеж към получаване на сертификат за зелена сграда за проект са разнообразни. Сертифицирането чрез която и да е рейтингова система осигурява проверка на зелените характеристики на проекта и може да бъде ценен образователен и маркетингов инструмент за собствениците, проектантските и строителни екипи чрез процеса на създаване на по-устойчива сграда. Сертифицирането на зелени сгради също може да бъде начин да се стимулират клиенти, собственици, проектанти и потребители да разработят и популяризират високо устойчиви строителни практики. Важно е да се отбележи, че не е необходимо една сграда да бъде сертифицирана, за да е устойчива и добре изградена.
ПРЕДИМСТВА ОТ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ЗЕЛЕНИТЕ СТАНДАРТИ ЗА СЕРТИФИЦИРАНЕ НА СГРАДИ
Съществува широк спектър от икономически и екологични ползи за устойчивото проектиране, често постигнат чрез използването на стандарти, рейтинги и сертификационни системи. Според проучване на сгради, сертифицирани от BREEAM, USGBC е установил, че енергията, въглеродът, водата и отпадъците могат да бъдат намалени, което води до икономии съответно от 30 до 97%. Експлоатационните разходи на зелените сгради също могат да бъдат намалени с 8–9%, като същевременно увеличават стойността си до 7,5%. Други устойчиви сгради също отбелязват увеличение до 6,6% на възвръщаемост на инвестициите, увеличение на заетостта с 3,5% и увеличение на наема с 3%. Други предимства на зелените сгради, като по-висока производителност и повишено здраве на обитателите, се приписват на по-доброто качество на околната среда в помещенията, увеличаването на естествената дневна светлина и по-здравословни материали и продукти вложени в зелените сгради.
EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiency)- е система за сертифициране на зелени сгради за нови жилищни и търговски сгради в над 125 нововъзникващи пазари. Програмата, която ангажира финансисти, проектанти и собственици на жилища, показва колко бързо и достъпно е да бъдат изграждани ефективни сгради с минимални ресурси, което им придава директно висока стойност. EDGE дава възможност на проектантските екипи, собствениците на жилища, офис сгради и т.н да оценят най-рентабилните начини за включване на опции за пестене на енергия и вода в своите сгради. Иновация на Международната финансова корпорация (IFC), член на групата на Световната банка, която се фокусира върху развитието на частния сектор, EDGE се състои от уеб-базирано софтуерно приложение, универсален стандарт и система за сертифициране. Свържете се с нас за повече информация, както и да заявите желание за нашия електронен каталог, който може да Ви помогне да разберете сертификационните методи в по-детайлен аспект и как те оказват директно влияние върху околната среда и здравословният начин на живот.
Свържете се с нас за повече информация, както и да заявите желание за нашия електронен каталог, който може да Ви помогне да разберете сертификационните методи в по-детайлен аспект и как те оказват директно влияние върху околната среда и здравословният начин на живот.